Coraz więcej sytuacji zmusza nas do używania nie tylko funkcji drukowania, ale także skanera, na przykład do archiwizowania druków czy też kopiowania dokumentów handlowych. Z tego też powodu coraz więcej właścicieli małych firm lub użytkowników domowych decyduje się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Przeważnie wybór pada na urządzenie laserowe przez wzgląd na prędkość druku, wygodę i małe koszty eksploatacji.
Postarajmy się przybliżyć kwestię urządzeń wielofunkcyjnych na przykładzie trzech maszyn od wiodących producentów. Będą to:
Każde z powyższych urządzeń spełnia oczywiście trzy podstawowe funkcje, czyli drukowanie, skanowanie i kserowanie, ale różnice pojawiają się gdy przyjrzymy się bliżej wygodzie pracy, funkcjonalności oraz ekonomii korzystania z urządzenia.
Wszystkie urządzenia posiadają zbliżone gabaryty. Niewiele większe rozmiary ma jedynie HP M1132. Wyraźniejsze różnice pojawiają się przy prędkości drukowania. Tu nieco lepsza od konkurencji jest Samsung SCX-3405W z szybkością 20 stron/min i czasem wydruku pierwszej strony poniżej 8,5 sek. Dla zestawienia Brother DCP-1512E uzyskuje 20 str/min i 10 sekund na pierwszą stronę, a HP M1132 18 stron na minutę i 8,5 sekundy do początkowego wydruku.
Trzy zestawiane drukarki emitują zbliżony poziom hałasu w trakcie drukowania, około 50-51 dB. Użytkownicy w swoich opiniach zwracają jednakże uwagę na zbyt wielki hałas podczas skanowania na HP M1132.
Nader ważna dla klientów jest wygoda pracy i łatwość instalacji. Mimo iż wszystkie drukarki są wyposażone w ekrany LCD to właściciele Brothera DCP-1512E niejednokrotnie skarżą się że jest on zbyt mały i mało wyrazisty.
Innym elementem nierzadko wymienianym przez posiadaczy jest prostota instalacji i komunikacja z drukarką. Ten element jest wyraźnie bardzo istotny dla Samsunga. Producent niejednokrotnie wyposaża swoje urządzenia w klawisz umożliwiający szybką instalację Wi-Fi. Pozostałe dwa kombajny zupełnie nie umożliwiają pracy w sieci Wi-Fi. Co więcej Samsung SCX-3405W oferuje funkcję MobilePrint ułatwiającą drukowanie ze smartfonów lub tabletów.
Brother DCP-1512E i HP 1132 także proponują specyficzne funkcje dla klientów. HP M1132 nie posiada wprawdzie duplexu samoczynnego, ale posiada duplex ręczny z obsługą przez sterownik, oraz umożliwia kserowanie bez uruchamiania komputera.
Jednym z najważniejszych jednak elementów wpływających na punktację urządzenia do drukowania wydaje się ekonomia uzytkowania, czyli mówiąc prościej cena materiałów eksploatacyjnych. Tonery do Brothera DCP-1512E, podobnie zresztą jak większość urządzeń tego producenta, nie posiada bębna zespolonego z tonerem. Miało to wyeliminować niezbędność wymiany każdorazowo bębna po wyeksploatowaniu się tonera. Cena zbiorników z tonerem jest jednak porównywalna z kartridżami (czyli połączonych – zespół bębna i wkład z tonerem), a w dodatku po 10 000 wykonanych zadań zmuszeni jesteśmy do zakupu zespołu bębna. Dwa pozostałe urządzenia zasilane są przez kartridże, czyli spojone bębny z wkładami z proszkiem. Stosując wkłady oryginalne nieznaczną przewagę zyskuje tu HP M1132. Oczywistą różnicę dostrzeżemy używając tonery HP M1132 zamienniki. Ze względu na popularność używanych w niej tonerów zamienników HP 85A, a co za tym idzie bardzo niską ceną, możemy tu najbardziej zniżyć koszty eksploatacji.