W Polsce w 2013 roku wielkość sprzedaży kartridży atramentowych i kaset z tonerami osiągnęła łącznie poziom około 14,5 mln sztuk - jak podaje IDC. Wielkość ta oznacza spadek w stosunku do roku 2012 o około 6,2 procent.
Oznacza to kolejny rok kurczenia się rynku materiałów eksploatacyjnych. Tym razem spadek w stosunku rok do roku był największy. Na wynik ten największy wpływ ma szybko zmniejszające się zainteresowanie wkładami atramentowymi, a głównie kartridżami o niewielkiej pojemności. Dotyka to zarówno wkładów oryginalnych jak i zamienników. Atrakcyjne ceny sprzedaży urządzeń laserowych, tak drukarek jak i kombajnów wielofunkcyjnych sprawia, że nawet konsumenci indywidualni, wybierają te właśnie urządzenia do domu. Ma to także odzwierciedlenie w wielkości sprzedaży tonerów do laserówek, która nie odnotowała w 2012 roku spadków. Sprzedaż materiałów alternatywnych odnotowała nawet nieznaczny wzrost.
Dodatkowym powodem spadku sprzedaży materiałów eksploatacyjnych wyrażoną w sztukach jest duże zainteresowanie urządzeniami wykorzystującymi wkłady o zwiększonej wydajności, pozwalającymi na wydrukowanie większej ilości dokumentów z jednego wkładu.